Yeah it's pretty insane. I worked out that I was buying one per day at about $3.50 per bottle... and then I was drinking more when I was working in remote areas. I actually want to be able to include a couple per week guilt free into the budget. Right now, every dollar I spend has guilt attached lol. Once I figure how to reduce the variable spending and maybe lower some of the fixed costs I'll be right.


Me: 31, W: 29
T: 4 M: 2
Kids: 3 (SS: 7, SD: 4, D: 3)
Separated, still living together: Nov 2013
Separate bedrooms: Feb 2014
W working away; kids with me: Nov 2014