Ok,

I'm taking a look at each family and what's realistic from each. I'm going to send them invoices by January 21.

Two families are locked into the rates and these rates are accurate and on target for now.

One family--I'm tutoring two kids. I'm going to ask for $175 per month along with two bags of chicken feed and one bale of straw each month. This will remove the headache of the chicken feed trip/expense and help me with the coop. D11 can be responsible for the chickens from now on.

Other family--Mom has been cleaning out her textbooks and she has donated quite a bit of stuff. I will ask that she continues doing so. I will increase my charge to $200 for her FOUR kids.

Other family--has bartered some work from the student (a teenage boy)--but I will ask for $175 per month for geometry, language arts and history.

This would bring my tutoring total to $1,000. I can add workshops and writing to bring up the balance to the $1280.


"You know, it's times like these when I realize what a superhero I am." Tony Stark/Iron Man

“Focus on what you can do, then do it with all your heart.” Lois Wilson